SALA C

AGENDA SALI C

09:20

Otwarcie konferencji

10:00-11:00

Architecture as Code (AaC) with Python

Ruslan Korniichuk

Have you already learned the benefits of the Infrastructure as Code (IaC) process? Not bad, now it's time for the Architecture as Code (AaC) process. No worries, Python code only, no more JSON or YAML. AaC was born for prototyping a new system architecture design without any design tools. You can also describe and visualize the existing system architecture as well. Available tools currently support on-premise and main major providers including AWS, Azure, and GCP cloud platforms. In addition, AaC allows you to track the architecture diagram changes in any version control system.

11:00-11:30

Przerwa na kontakt z wystawcami

11:30-12:30

Sztuczna inteligencja w biznesie – jak zacząć?

Jacek Stryczyński

Sztuczna Inteligencja (SI) jest uważana, za najbardziej przełomową innowację, która ma i będzie miała coraz większy wpływ na ludzi i firmy. Jesteśmy ciągle na początku tej drogi, ale uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej wymaga przyspieszenia efektywnego wykorzystania SI w biznesie. Najtrudniejszy jest początek tej drogi, dlatego przedstawiam propozycję od czego zacząć i co jest najważniejsze, aby osiągnąć wymierny sukces.

12:30-13:00

Przerwa na kontakt z wystawcami

13:00-14:00

Writing Faster Python 3

Sebastian Witowski

Did you know that Python preallocates integers from -5 to 257? Reusing them 1000 times, instead of allocating memory for a bigger integer, can save you a couple milliseconds of code's execution time. If you want to learn more about this kind of optimizations then, ... well, probably this presentation is not for you 🙂 Instead of going into such small details, I will talk about more "sane" ideas for writing faster code.

14:00-15:00

Długa przerwa na kontakt z wystawcami

15:00-16:00

AI w medycynie

Barbara Klaudel, Aleksander Obuchowski

Według prognoz sztuczna inteligencja zmieni oblicze medycyny w najbliższej przyszłości. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Co roku podwaja się liczba nowych prac naukowych na temat AI w medycynie. W trakcie wystąpienia przedyskutujemy proces tworzenia modelu AI dla ochrony zdrowia. Zaczniemy od sformułowania problemu, przejdziemy przez proces przygotowywania danych aż do opracowania serwisu. Ponadto pokażemy, jakie są dostępne narzędzia na przykładzie problemu z przetwarzania języka naturalnego.

16:00-16:30

Przerwa na kontakt z wystawcami

16:30-17:30

Prototypowanie inteligentnych aplikacji za pomocą Pythona oraz "otwartej" społeczności AI i jak dołączyć do niej!

Sebastian Kondracki

Inteligentne aplikacje (zwłaszcza mobilne) to aplikacje w których główne funkcjonalności oparte są wyłącznie na algorytmach sztucznej inteligencji. Efektowne i często bardzo skuteczne, dlatego można je wprowadzać skutecznie na rynek poprzez marketingowi szeptanemu. Jednak ich efekt "wow" uzyskuje się dzięki solidnemu API i modelom wytrenowanym na setkach GPU w oparciu o najnowsze algorytmy z pierwszych stron ArXiv.org. Czyli drogo!

Ten rok jest jednak szczególny w obszarze AI zwłaszcza w deep learningu. Pojawiają się przełomowe rozwiązania związane z przetwarzaniem i generowaniem języka naturalnego (m.in. Open AI/GPT-3), rozpoznawaniem mowy (Whisper) czy rozbudowanym tworzeniem, animacją i modyfikacją obrazów (modele dyfuzyjne). Co ważne, większość modeli jest na wyciągnięcie ręki zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Na wykładzie pokażemy jak szybko zbudować w Pythonie aplikacje w modelu POC/POV/MVP w oparciu o gotowe modele z wykorzystaniem generatywnej AI.

Ponadto, jak można dołączyć do zespołu budującego największy zbiór danych tekstowych w drodze do polskiego modelu LLM (ang. Large Language Models) z miliardami parametrów.