SALA A
AGENDA SALI A
10:00-11:00
Evolution of Quality Approaches in Software Development
Tomasz Konieczny
Proces wytwarzania oprogramowania ewoluował znacząco w ciągu ostatnich lat. Dążenie do jak najszybszego dostarczania wartości biznesowej, oraz wypuszczania nowych funkcjonalności coraz szybciej, wymusiło zmiany na wielu płaszczyznach - zarówno procesowych, jak i typowo technicznych. Pojawiło się również wiele nowych wyzwań w obszarze jakości - w końcu jak pogodzić wysoką szybkość wytwarzania oprogramowania z jakością? W czasie prezentacji pokażę, dlaczego klasyczne podejścia przestają już wystarczać, oraz w jakich kierunkach można pójść w przyszłości.
11:00-11:30
Przerwa na kontakt z wystawcami
11:30-12:30
Wzbogacanie agregowanych danych publicznych z Pythonem i Geostatystyką
Szymon Moliński
Dane publiczne są agregowane w obrębie jednostek administracyjnych, więc nie przydadzą się do złożonych modeli i analiz statystycznych w biznesie! Czy aby na pewno? Posiadanie danych zagregowanych w bloki o nieregularnych wymiarach to jeszcze nie tragedia, bo przy pewnych warunkach możemy te dane transformować do wyższej rozdzielczości. Wtedy profilowanie obszarów pod względem wskaźników socjoekonomicznych nabiera sensu. Pojawia się również opcja na budowanie złożonych modeli, które wymagają wkładu o dużej regularności. W trakcie prelekcji przyjrzymy się wybranym grupom zagregowanych danych publicznych, powiemy, dlaczego decyzje podejmowane na bazie kartogramów są prawdopodobnie błędne i jak przekształcić agregaty w użyteczny produkt.
12:30-13:00
Przerwa na kontakt z wystawcami
13:00-14:00
Jak sprawić, by mikroserwisy NIE skończyły się katastrofą?
Sebastian Buczyński
Kiedyś programistów i programistki straszyło się wielkimi, nieutrzymywalnymi monolitami. Potem branża doszła do skutku (znowu), że lepiej walczyć ze 100 końmi wielkości kaczki i mikroserwisy stały się trendy. Ku zaskoczeniu wielu, nie rozwiązało to automagicznie wszystkich problemów związanych z utrzymaniem. Wręcz przeciwnie - stworzyło wiele bardziej wymagających. Chociaż dzielenie systemu na mniejsze, zarządzalne części to chwalebna inicjatywa, potrzebna jest jeszcze solidna metoda JAK to robić. Tu w sukurs przychodzi Domain-Driven Design - przydatny zestaw technik i wzorców do wyznaczania granic między komponentami i poskramiania złożoności. Ta prezentacja będzie wprowadzeniem do driverów architektonicznych i strategicznego Domain-Driven Design. Pomogą one zaprojektować lepszą architekturę. PS: Przykłady kodu w Pythonie dołączone!
14:00-15:00
Długa przerwa na kontakt z wystawcami
15:00-16:00
API First - od konceptu do realizacji, czyli jak zbudowaliśmy platformę do współdzielenia danych z Pythonem na backendzie
Paweł Stoworowicz
16:00-16:30
Przerwa na kontakt z wystawcami
16:30-17:30
Wątki i procesy, czyli o zrównoleglaniu programów w Pythonie
Marcin Kawka
Opowiem o wykorzystaniu standardowego modułu Multiprocessing w celu zrównoleglenia programów a także o mechanizmach przekazywania danych w zrównoleglonych programach (pamięć dzielona itp.). Wspomnę też o przykładach zastosowania znanego z innych języków Open MPI. Jeśli wystarczy czasu wspomnę również o typowych problemach z pythonowym zrównoleglaniem (GI-lock). Całość postaram się poprzeć jakimś live-demo.